چشم انداز فاندامنتال

دیروز شاخص سهام داوجونز 1.3% و شاخص S&P 500 1.5% افزایش یافتند. پنج شنبه داده ها نشان دادند که کسری بودجه ایالات متحده در سال مالی 2015 تا 439 میلیارد دلار کاهش یافت که این پایین ترین مقدار از سال 2008 به این می باشد، بطوریکه اقتصاد این کشور به احیای خود از بحران مالی ادامه داد. دیروز داده ها همچنین نشان دادند که مدعیان بیکاری اولیه در هفته منتهی 10 اکتبر به میزان 7000 نفر تا 225000 نفر افت پیدا کرد. اقتصاددانان برآورد 270000 متقاضی را کردند.
علاوه بر این داده ها همچنین دیروز یک افزایش 0.2 درصدی در شاخص بهای مصرف کننده core را نشان دادند، که باعث تقویت افزایش سالانه تا 1.9% می شود، که بسیار نزدیک به هدف 2% فدرال رزرو می باشد. با این وجود، بازار بواسطه پیامهای چندجهتی از سوی بانک مرکزی در چند هفته اخیر برانگیخته شده است. ریاست Fedخانم ژانت یلن و دیگر مقامات رسمی اظهار داشته اند انتظار یک افزایش نرخ بهره در سال 2015 را دارند، اما دو نفر از مقامات Fed در این هفته اصرار بر احتیاط در این باره کردند.
یکی از مقامات Fed دیروز اعلام کرد که بین سیاست گذاران فدرال رزرو آنطور که بنظر می رسد با یکدیگر اختلاف نظر پیدا نکرده اند و بطور کلی تحت چهارچوب مشابهی برای تعیین زمان افزایش نرخ بهره عمل می کنند. باید سپاسگذار تورم بالاتر از انتظار ایالات متحده بود که باعث برگشت EUR/USD از سقف 7 هفته ای شد و تا 1.1376 افت نمود. USD/JPY نیز احیا شد و در قیمت 118.94 معامله شد. دیروز به گفتهVitor Constancio قایم مقام ریاست ECB افزایش نرخ بهره ایالات متحده می تواند پیامدهای جهانی بزرگتری نسبت به گذشته داشته باشد و از برخی جهات بیشتر از بازار داخلی بر منطقه یورو تاثیر گذار باشد.
رهبران اتحادیه اروپا که دیروز در بروکسل دیدار بهم رساندند بحث عمیق تر درباره آینده منطقه یورو را بدلیل واگرایی دیدگاهها در بزرگترین کشورها تا ماه دسامبر به تعویق انداختند. پاریس و برلین تعاریف متفاوتی از حاکمیت و تمامیت ارضی داشتند.